Banner
.:Dodaj do ulubionych:.

PEDAGOGIKA CYRKU


CO TO JEST CYRK?
CZY NAUCZYCIEL MOŻE ZE SZKOŁY ROBIĆ CYRK?

W powszechnej opinii cyrk dość często kojarzony jest z klaunadą, tresurą zwierząt, akrobacjami cyrkowymi...

Ale co takiego jest w CYRKU, że widząc żonglującą osobę przystajemy i z zachwytem patrzymy na krążące piłeczki posłusznie wracające do rąk? Co sprawia, że cyrkowe działania:
- wywołują uśmiech na twarzy bez względu na wiek,
- przywołują na myśl dzieciństwo,
- zamieniają szarą rzeczywistość w ferię kolorów.

Cyrk oferuje naszym oczom i uszom, sercu i rozumowi wiele dużych i małych sensacji w postaci wrażeń estetycznych, artystycznych, spektakularnych i poetyckich zaraze,

Pedagogika cyrku rozpowszechniona na zachodzie u nas dopiero rozpoczyna swój pochód.
Magia cyrku wkracza w pedagogiczna powszedniość jako wielka improwizacja i motywacja, rozluźnienie, wzbogacenie, uruchomienie mozliwości intelektualnych, uczuciowych i fizycznych.
Zabawa w cyrk otwiera na niezwykłość, wyprawaia w podróż w nieznane terytoria, umożliwoia poznanie i zrozumienie rzeczy obcych nam dotąd, ułatwia nawiązywanie kontaktów i jest źródłem doświadczeń w obcowaniu z innymi.
Inspiraca cyrkiem wspiera spontaniczność działania indywidualnego i zespołowego, rozwija kreatywność, uszlachetnia zmysły, łaczy aktywność z pasywnością, myślenie z uczuciem i działaniem.

Animatorzy i członkowie Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA czerpiąc z niemieckich wzorów i szkoląc się w specjalnych ośrodkach (Drubberholz i Rostock) przenoszą pedagogikę cyrku na polski grunt proponując działania i zabawy związane z
żonglowaniem, kręceniem talerzy, diabolo, pojkami i kijami, jazdą na monocyklu, chodzeniem na szczudłach, budowa piramid, itp.
Wykorzystują elementy pedagogiki cyrku w pracy z młodzieżą trudną w ośrodkach szkolno-wychowawczych,
Działania animacyjne podczas festynów i imprez skupiają zainteresowanie i małych i dużych,
Prowadzą warsztaty szkoleniowe "Od piłeczki do sukcesu...",ZACHĘCAMY DO CZYTANIA OPINII I REFLEKSJI
NASZYCH ANIMATORÓW i PEDAGOGÓW
WYKORZYSTUJĄCYCH W SWOJJEJ PRACY CYRK.


"ŻONGLERKA TO NIE TYLKO ZABAWA" - Anna Adamczyk