Banner
.:Dodaj do ulubionych:.

NASZA HISTORIAWszystko zaczęło się w 1990 r. w Lublinie od dr Zofii Zaorskiej.

Kiedy w okresie stanu wojennego otrzymała paczkę z Niemiec od zupełnie nieznanych sobie osób. Poczuła się w obowiązku podziękować i odpisała nadawcy. Z kolejną paczką nadszedł list, z którego dowiedziała się. że nadawcą jest austriacki pedagog Toni Wimmer. Korespondencja stawała sie coraz częstsza, a kontakty coraz bardziej ciepłe i Zofia zostala zaproszona do Akademii Remscheid, w której zetknęła się z pedagogika zabawy (spielpedagogik). Zafascynowana poznanymi tam metodami postanowila przenieść je na polski grunt.

Na początku był KLUB ANIMATORÓW, później zmieniono nazwę na KLUB ANIMATORÓW ZABAWY - stąd z pierwszych liter nazwa KLANZA i choć jeszcze kilkakrotnie zmieniano oficjalną nazwę (a było też STUDIUM ANIMACJI) - to KLANZA została do dziś.
W 1994 r. utworzono samodzielną organizację realizującą ideę pedagogiki zabawy POLSKIE STOWARZYSZENIE PEDAGOGÓW ZABAWY KLANZA.
Od 1998 r. oficjalna nazwa brzmi POLSKIE STOWARZYSZENIE PEDAGOGÓW I ANIMATORÓW KLANZA z siedzibą główną w Lublinie, ale powstały liczne struktury lokalne.


Historia KLANZY to pierwsze kursy prezentujące metody pedagogiki zabawy i działania animacyjne dla środowisk pedagogicznych i kulturalnych oraz plenerowe akcje dla dzieci i młodzieży. Z roku na rok powstawały kolejne warsztaty i rosła grupa animatorów. Organizowano Letnie Szkoły Animatorów, a od 2000 r. istnieje CENTRUM SZKOLENIOWE KLANZA - niepubliczna placówka doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnopolskim. Od samego prawie początku wydawano własne pismo - najpierw pod nazwą "KPOPLA", potem od 1995 r. ukazywał się kwartalnik metodyczny "GRUPA i ZABAWA" a od 2003 r. wydawane są trzy czasopisma metodyczne "Klanza w Zabawie i Edukacji Dzieci", "Klanza w Czasie Wolnym" oraz "Klanza w Szkole". Od 1997 r. mamy własne WYDAWNICTWO KLANZA.

Od początku wszystkie działania wspierał Toni Wimmer z Austriackiego Stowarzyszenia Arbeitsgemeinschaft für Gruppenberatung (AGB).