"Targi Książki Dziecięcej w Bolonii"

Tegoroczne Targi Książki Dziecięcej w Bolonii zgromadziły rekordową liczbę uczestników. Wzięło w nich udział ponad 4 500 wystawców i drugie tyle z macierzystego kraju, czyli Włoch. Polska była gościem honorowym tych targów w 2003 roku, teraz zaś były nim Węgry. Targi są okazją nie tylko do zaprezentowania najlepszych książek dla dzieci, a przede wszystkim do nawiązania nowych kontaktów, tak między wydawcami, jak i producentami filmów i programów telewizyjnych dla młodego odbiorcy; bibliotekarze, księgarze i dystrybutorzy z całego świata mają okazję do przyjrzenia się temu, co na tym rynku jest najlepsze i najciekawsze.

Węgry, tegoroczny gość honorowy targów, zorganizował dyskusję panelową z udziałem wybitnych grafików oraz wystawę swoich ilustratorów Hungary - an open book (Węgry - otwarta księga). Na tej wystawie, której towarzyszył plakat i katalog zaprezentowano dorobek kilku pokoleń artystów, poprzez pokazanie ich ilustracji i modelu książki. Na osobnym stoisku można było obejrzeć ponad 200 nowości książkowych, a także portfolia młodych artystów węgierskich, ukazujące nowe trendy w sztuce książki dla dziecka. Ilustracja i zagadnienia z nią związane, stanowią zawsze wiodący temat targów w Bolonii. Oprócz wystawy węgierskiej, swoje dokonania prezentowali Flamandowie, osobne stoisko miał Związek Ilustratorów Włoskich, odbyły się liczne spotkania, m. in. ze znanymi już w Polsce Tonym Rossem (Ksiega straszliwej niegrzeczności i Davidem McKee (Elmer ), a także z Alirezą Goldouzianem, laureatem Grand Prix ostatniego Biennale Ilustracji w Bratysławie. Można było się zapoznać z propozycjami warsztatów dla ilustratorów (jeden z nich prowadzi Józef Wilkoń) oraz wysłuchać wykładów na tematy teoretyczne. Najnowsze tendencje w ilustracji dziecięcej były zaprezentowane na wystawie, na którą zgłoszono ponad 2 500 prac z całego świata. Międzynarodowe jury wybrało prawie 100 ilustracji, które zostały zamieszczone w specjalnie na tę okazję wydanym katalogu. Okładkę do niego zaprojektował wspomniany wyżej Alireza Goldouzian Na polskim stoisku, którego gospodarzem był Instytut Książki, prezentowało się kilkunastu wydawców, zarówno tych z wieloletnim stażem (Nasza Księgarnia, ZNAK) jak i nowo powstałych (Hokus-Pokus, Wytwórnia). Targi bolońskie odbywają się pod patronatem IBBY i po raz pierwszy Polska Sekcja IBBY miała okazję wystawić nagrodzone i wyróżnione przez siebie książki w konkursie "Książka Roku". Wystawa ta była wiodącą polskiego stoiska i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Warto wspomnieć, że wyróżniony w tym konkursie tomik wierszy Zofii Beszczyńskiej Z górki na pazurki z ilustracjami Pawła Pawlaka został wpisany na listę "Białych Kruków" przez Internationale Jugendbibliothek.

Również tłumacze książek i multimediów mieli osobne stoisko, gdzie odbywały się spotkania i dyskusje, m. in. dotyczące "Serii Niefortunnych Zdarzeń" Lemony Snicketa, która dla każdego tłumacza stanowi nie lada wyzwanie.

Podczas konferencji prasowej IBBY ogłoszono nazwiska laureatów Medalu Andersena, najbardziej prestiżowego wyróżnienia w dziedzinie książki dla dzieci, przyznawanego twórcy (pisarzowi lub ilustratorowi) za całokształt dorobku. W tym roku zostali nimi: Margaret Mahy, pisarka i poetka z Nowej Zelandii, nie tłumaczona dotychczas w Polsce oraz Wolf Erlbruch z Niemiec, którego ilustracje znamy z książek wydawnictwa "Hokus-Pokus" (Stworzenie, O małym krecie, który chciał wiedzieć, kto mu narobił ma głowę). W gronie nominowanych do nagrody ASAHI, przyznawanej za promocję czytelnictwa, znalazły się m. in. takie projekty, jak Międzynarodowe Centrum Literatury dla Dzieci i Młodzieży z Salamanki (Hiszpania) i kilka projektów różnych wersji bibliobusów (Nikaragua, Pakistan, Mongolia). Z dumą i satysfakcją trzeba powiedzieć, że to znakomite wyróżnienie, z którym wiąże się znaczący aspekt finansowy, przypadło Fundacji ABCXXI, zgłoszonej przez Polską Sekcję IBBY, za program "Cała Polska czyta dzieciom" (All of Poland Reads to Kids). Uroczyste wręczenie wszystkich wspomnianych nagród nastąpi podczas kongresu IBBY w Pekinie we wrześniu tego roku. Również Szwedzka Akademia Literatury ogłosiła oficjalnie (przedtem uczyniła to na stronie internetowej) nazwisko laureatki tegorocznej nagrody ALMA (Astrid Lindgren Memorial Award); została nią wybitna amerykańska pisarka, znana również polskim czytelnikom, Katherine Paterson (Most do Terabithii, Wielka Gilly). Poprzednimi laureatami byli m. in. Philip Pullman i Christine Nöstlinger.

Tegoroczne nagrody Bologna Ragazzi Award przypadły niemieckim wydawnictwom Aufbau i Carl Hanser Verlag . W kategorii beletrystycznej otrzymała je książka Rote Wangen (Czerwone policzki) Heiza Janischa z ilustracjami Aljoschy Blau, a w kategorii książka popularno-naukowa Müssen Tiere Zähnen putzen? (Czy zwierzęta muszą myć zęby?) Henniga Wisnera. Z okazji 250 rocznicy urodzin Mozarta (niegdyś studenta konserwatorium w Bolonii) przyznano specjalną nagrodę "Słowa i Muzyka" dla wydawnictwa Candlewick Press (USA) za An A to Z Collection of Jazz Portraits. Targi bolońskie są targami handlowymi i zawsze zawiera się na nich wiele interesujących kontraktów. Polscy wydawcy przywożą stamtąd nowe licencje i zdobywają nowe zamówienia. Jest to też okazja do zaprezentowania swojego dorobku, omówienia współpracy i odświeżenia kontaktów.

Maria Kulik
Biblioteka Publiczna ul. Meksykańska
Członek PSPiA KLANZA
Prezes IBBY