"Moja przygoda z Pedagogiką Zabawy"

Przygoda z Pedagogiką Zabawy to najpiękniejsza przygoda mojego życia zawodowego. Moje życie zawodowe trwa już ponad 20 lat a przygoda z Pedagogiką Zabawy, metodą, która służy wzmacnianiu motywacji do uczenia, się, od 6 lat. Króciutka to przygoda /cieszę się, że nadal trwa/, ale za to intensywna, oj bardzo intensywna, o dużym natężeniu emocjonalnym.

Dzięki Pedagogice Zabawy, czyli radości działania, metodzie, która kształtuje osobowość wychowanka, znajomości jej zasad, takich jak dobrowolność uczestnictwa, przeżycie jako wartość, unikanie rywalizacji, różnorodne środki wyrazu, rozumienia jej sensu, wykorzystywania jej w swojej pracy, moja praca w przedszkolu, z malutkimi dziećmi, dziećmi w najfajniejszym wieku, w wieku kiedy to są najbardziej chłonne, ufne, najbardziej wdzięczne swoim opiekunom, otwarte na nowości, najbardziej chętne do zabawy, /bo to przecież czas zabawy, oby takim pozostał jak najdłużej/, moja praca stała się przyjemniejsza, radośniejsza, dająca ogromną satysfakcję. Pedagogiką Zabawy bawię się z moimi wychowankami na co dzień, piosenki inscenizowane, tańce integracyjne, wspólne tworzenie, wspólne czytanie, zabawa z kartami dialogowymi, gry dydaktyczne, zabawy dramowe, wspólna realizacja projektów, zabawy cyrkowe /z chustami cyrkowymi i nie tylko/, fantastyczne zabawy z chustą "Klanzy" - to jest zabawa, to są zabawy, fantastyczne zabawy.

Ale również bawię się nią, Pedagogiką Zabawy, z rodzeństwem, rodzicami, babciami, dziadkami, ciociami, wujkami, moich wychowanków, podczas zebrań i spotkań rodzinnych. To są piękne, radosne popołudnia w towarzystwie dzieci i dorosłych. Bawimy się razem piosenkami, wierszami, konkursami, tańcami, wspólnie wykonywanymi zadaniami. To są takie święta radości, właśnie dzięki Pedagogice Zabawy. W mojej pracy nie ma imprez prowadzonych tradycyjnymi metodami, wykładów dla rodziców w pozycji stojącej, popisów dziecięcych w bezruchu ........... Pedagogika Zabawy to swoboda, radość, kreatywność u wszystkich uczestników spotkania, jakiego rodzaju to by nie było spotkanie. Podczas spotkań bawimy się razem, cieszymy się z tego, że możemy być razem, że możemy razem uzewnętrzniać swoją radość podczas zabawy.

Pozdrawiam.
Katarzyna Żubrowicz
członek PSPiA KLANZA