Gra Misiowa orkiestra

Dnia 14.03.2006r. w patronackim Przedszkolu Integracyjnym nr 45 odbyło się zajęcie otwarte. Nauczycielom z Mokotowa została przedstawiona metoda aktywnego słuchania muzyki opracowana przez Batii Strauss. Batii Strauss pochodziła z Izraela. W dniach 25-26.09.96r. odwiedziła Polskę i z okazji odbywającego się w Akademii Muzycznej w Warszawie seminarium Carla Orffa przedstawiła tę rewelacyjną metodę. Poświęciła jej wiele lat pracy, poszukiwań i eksperymentów. Metoda ta została zaakceptowana przez Izraelskie Ministerstwo Edukacji i uznana za standard edukacyjny polecany szkołom. Przez ostatnie 25 lat życia prowadziła warsztaty dla metodyków, nauczycieli i studentów w całej Europie. "Otworzyła świat muzyki tysiącom dzieci oraz wpłynęła na tysiące nauczycieli w Izraelu i na świecie". Pragnęła przybliżyć dzieciom muzykę klasyczną proponując aktywne słuchanie. W repertuarze autorki znajdują się utwory muzyczne różnych kompozytorów z epoki baroku, klasycyzmu, romantyzmu oraz muzyki XX w. Obok muzyki poważnej są też utwory ludowe z Argentyny, Izraela i Jemenu.

Nauczycielki prowadzące te zajęcia uczestniczyły w warsztacie metodycznym "Aktywność muzyczno-ruchowa dzieci" prezentowanym przez Beatę Kubiak w Centrum Szkoleniowym KLANZA. W przedszkolu na ul. Lenartowicza 4 dzieci w grupie Misiów słuchają muzyki poważnej w atrakcyjny sposób. Słuchając wykonują proste ruchy rytmiczne ilustrujące opowiadanie związane z każdym utworem muzycznym. Tańczą krótkie układy wg instrukcji nauczyciela. Bawią się w zabawy rytmiczne, aby następnie ten sam utwór zagrać na instrumentach perkusyjnych. Wykonują też rekwizyty i ilustracje do poznawanych utworów. Chętnie dzielą się nabytymi umiejętnościami z młodszymi przedszkolakami, ale też występowały dla dziadków i rodziców.

Na zajęciu otwartym prowadzonym przez p. Anię Michalską i p. Jadwigę Kępkę "Misie" zaprezentowały swoją orkiestrę w krótkim repertuarze.

Utworem D. Kabalewskiego "Galop" pożegnały zimę - słuchając muzyki wykonywały proste ruchy rytmiczne połączone z melorecytacją.

Następnie zostały zaprezentowane etapy pracy z utworem "Le Basque" ar. J. Galwaya. Misie wysłuchały fragmentu muzyki, opowiadały wymyśloną historię, w zabawie ruchowej demonstrowały różne gesty w połączeniu z melorecytacją, później tańczyły taniec kaczuszek z użyciem rekwizytów i poprzez zabawy rytmiczne dotarły do instrumentów. Wówczas zagrała misiowa orkiestra: na trójkątach, janczarach, klawesach, tamburynie i bębenkach.

W dalszej części zajęć Misie próbowały swoich sił w roli dyrygenta prezentując opracowanie utworu J. F. Haendla "Country dance". Tym razem zagrały na trójkątach, klawesach i bębenkach. Muzykowanie zakończyło się wyrażaniem refleksji po wspólnej zabawie.

Jadwiga Kępka